میناکاری سرد جواهرات به همراه آموزش جعبه جواهرات

میناکاری جواهرات امضا و شناسنامه هنرمند سازنده جواهرات و میناکار آن بوده است. درحال حاضر سازندگانی هستند که میناکاری جواهرات را به روش دستی انجام می دهند که صد البته ارزش مادی این چنین جواهراتی بسیار بسیار بالاتر از نمونه های رایج ماشینی ان است.

میناکاری سرد جواهرات

میناکاری سرد جواهرات رنگ آمیزی جواهرات با رنگ مایع و بدون گرمادهی را میناکاری سرد می نامند. در این روش لایه رنگ با ضخامت مناسب توسط استادکار به روی جواهر کشیده می شود.

گاهی رنگ کردن یک جفت گوشواره حتی ممکن است یک روز کامل کاری طول بکشد، چون تقارن و یک رنگ بودن گوشواره ها کار و دقت اضافی علاوه بر کار معمول میناکاری سرد، می طلبد.

رنگ های دو و یا چندقلو همراه با سخت کننده رنگ واقعا کار را برای استادکار سخت می کند چون برای میناکاری جواهرات سرعت همراه با دقت لازم است که صد البته کار هرکسی نیست.

در میناکاری سرد جواهرات وقتی که رنگ به روی جواهر خشک می شود حالت سرامیکی براقی به خود می گیرد. برای کشیدن لایه رنگ به روی جواهرات از ابزارهای ساده نوک تیز استفاده می شود.

گاهی از ترکیب رنگ های مختلف و یا در کنار هم قرار دادن آن طرح های جالبی به وجود می آیند. بعد از انجام میناکاری لازم است تا جواهر در دمای معمولی اتاق قرار گیرد و بهتر است تا ۴۸ ساعت که میناکاری قوام نهایی خود را به دست می آورد از محل خود خارج نشود.

از ویژگی های خوب میناکاری سرد این است که احتیاج به ابزار خاص و گرانی ندارد و همچنین به روی سطح جواهر نیاز به پرداخت کاری و کار اضافه نیست. دوام میناکاری سرد بسیار بالاست . البته مساله دوام میناکاری به کیفیت مواد مورد استفاده و نحوه استفاده نیز بستگی دارد.

میناکاری گرم جواهرات

این روش، روش پیچیده تری برای میناکاری جواهرات است، نوارهای جامد و براق رنگی توسط استادکار آسیاب شده و به پودری نرم و یکدست تبدیل می شوند. پس از آن مقدار متناسبی آب به پودر اضافه کرده و به خوبی با هم مخلوط می شوند .

محلولی یک دست که حالت کشسانی مشابه با رنگ مایع غلیظ دارد، در حقیقت همان رنگ مناسب برای میناکاری گرم جواهرات می باشد.

میناکاری گرم جواهرات

پس از کشیدن لایه های رنگ به روی جواهر کار را در کوره و تحت دمای ۷۰۰-۹۰۰ درجه سانتی گراد قرار می دهند .

گاهی حتی تا ۲۰ مرتبه این پروسه تکرار می شود تا میناکاری جلا، شفافیت و استحکام موردنظر استاد کار را بدست بیاورد .

دفعات و زمان نگه داشتن جواهر در کوره را استادکار به تجربه می داند .

میناکاری گرم جواهرات

گاهی اوقات هر چند بار که جواهر در کوره قرار داده می شود، میناکاری مشخصات لازم را از قبیل شفافیت و جلا به دست نمی آورد

بنابراین میناکاری زدوده شده و دوباره میناکاری جدیدی به روی جواهر کشیده می شود،

پس از آن مراحل گرمادهی دوباره تکرار می شوند .

میناکاری گرم جواهرات

از سختی های میناکاری گرم این است که استادکار در زمانی که جواهر در کوره قرار دارد هیچ کنترلی بر پروسه قوام یافتن آن ندارد

و ممکن است که کار را زود و یا حتی دیر از کوره خارج کند .

فقط تجربه بالای استادکار است که در این موقع به کمک او می آید تا بهترین نتیجه را از گرمادهی دریافت کند .

دسته بندی: مینا برچسب ها:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *