خرید اینترنتی سفره قلمکار ممتاز اثر زابلیان از فروشگاه آنلاین میناکار

سفره قلمکار ممتاز اثر زابلیان طرح 25 سایز 100 × 100 سانتی متر به همراه امکان خرید اینترنتی سفره قلمکار و لیست قیمت انواع پارچه قلمکار زابلیان از فروشگاه آنلاین میناکار.

هنر قلمکاری یکی از هنرهای قدیمی ایرانی است که با آن صنایع دستی بسیار جذاب و زیبایی تولید و ارائه می‌شود. در هنر قلمکاری، هنرمند پارچه‌هایی زیبا با نقش‌های رنگارنگ خلق می‌کند؛ پارچه‌هایی که مصارف گوناگونی داشته و برای تزئینات استفاده می‌شوند.

در این رشته خبری از حکاکی نیست؛ بلکه با استفاده از قلم‌های مخصوص، قالب‌ها، رنگ‌ها و نقش‌های زیادی بر روی پارچه پیاده شده و یک اثر هنری خلق می‌شود.

 • سفره قلمکار زابلیان
 • سفره قلمکار عطریان
 • پخش سفره قلمکار
 • نحوه شستن سفره قلمکار
 • سفره قلمکار گرد
 • فروش پارچه قلمکار در تهران
 • فروش عمده پارچه قلمکار اصفهان
 • تولیدی پارچه قلمکار
خرید اینترنتی سفره قلمکار اصفهان

هنر کهن قلمکاری

هنر قلمکاری، هنر طراحی و نقش زدن بر روی پارچه است؛ این هنر زیبا از زمان‌های قدیم و دوران شاه‌عباس به محبوبیت رسید و افراد زیادی به تولید این پارچه‌ها و سفره‌ های قلمکار شده پرداختند.

هنرمندان از این هنر زیبا برای طراحی لباس‌ها و پارچه‌های متنوع استفاده می‌کردند و به‌مرور در آن مهارت پیدا کرده و با تغییر در فرایند تولید، این پارچه‌ها به تولید انبوه رسیدند.

از جمله شهرهای ایرانی که به هنر قلمکار بسیار اهمیت می‌دهد؛ شهر زیبا و تاریخی اصفهان است. هنرمندان زیادی در این شهر به هنر قلمکاری می‌پردازند و توانسته‌اند صنایع دستی بسیار زیبایی را تولید کرده و حتی به کشورهای خارجی صادر کنند.

هنر قلمکاری بر روی پارچه‌های متنوعی انجام می‌شود و با توجه به جنس پارچه، جنس مواد و رنگ به کار رفته و میزان ظرافت کار، قیمت‌های متنوعی دارند؛ به طور مثال سفره‌های قلمکار شده از جنس پنبه و ابریشم نمونه‌هایی از صنایع دستی ارزشمند به حساب می‌آیند که بسیار محبوب است.

خرید آنلاین سفره قلمکار

در گذشته هنرمندان از قلم‌ها با سایزهای مختلف استفاده کرده و ساعت‌های زیادی را به طراحی این آثار هنری می‌پرداختند؛ بنابراین این کارِ دست، ارزش بسیار زیادی داشت و منحصر به فرد بود. اما امروزه به علت کم رنگ شدن کارهای دست ساز، به تولید انبوه محصولات قلمکاری می‌پردازند و از قالب‌های آماده استفاده می‌کنند.

هنر قلمکاری با هنر قلم زنی تفاوت دارد؛ در هنر قلمکاری از نقش و نگار روی پارچه استفاده می‌شود؛ اما در قلم زنی افراد این حکاکی‌های را روی چوب و فلز انجام می‌دهند.

رنگ‌ها رکن اساسی در هنر قلمکاری دارند؛ استفاده از رنگ‌های متنوع و شاد در کنار تصاویر خلق شده زیبایی این پارچه‌ها را بیشتر می‌کند. امروزه به دلیل استفاده از پارچه‌های معمولی‌تر و رنگ‌های شیمیایی، تثبیت رنگ ممکن است به درستی صورت نگیرد؛ بنابراین از هر رنگی نمی‌توان در هنر قلمکاری استفاده کرد.

رنگ‌هایی مانند سیاه، آبی، سبز، زرد و قرمز از رنگ‌های رایج به کار رفته در سفره‌های قلمکاری هستند. این رنگ‌ها باید به گونه‌ای تثبیت شوند که در هنگام شست‌وشو به آن‌ها آسیب وارد نشده و رنگ در سطح پارچه پخش نشود. شستن سفره قلمکار نیز اهمیت زیادی دارد که در ادامه به آن می‌پردازیم.

طرح روی سفره و پارچه های قلم کار

طرح‌های به کار رفته در سفره‌های قلمکار بسیار متنوع و ریشه در تاریخچه ایران دارد؛ به طور مثال هنرمندان از طرح‌های شاهنامه و عاشورا استفاده می‌کنند و از این طریق این مناظر را به دقت و به وسیله رنگ‌ها بر روی پارچه پیاده خواهند کرد؛ طرح‌های دیگری مانند طرح‌های تاریخی، شعرها، طرح‌های اسلیمی، شکارگاه‌ها، تصاویر حیوانات و گیاهان و … از جمله طرح‌های رایج در سفره‌های قلمکاری به حساب می‌آیند.

پارچه و سفره قلم کاری

روش اصولی تولید سفره‌های قلمکار برای تثبیت رنگ

در صورتی که سفره قلمکار شما با کیفیت بوده دارای جنس پارچه و رنگ‌های طبیعی بوده و طبق اصول تولید شده باشد؛ در هنگام شست‌وشوی اصولی دچار مشکل نشده و رنگ آن از بین نمی‌رود و یا پخش نمی‌شود.

بعد از مراحل آماده سازی قالب برای طرح و نقش مخصوص، پارچه باید آماده  قلمکاری شود؛ پارچه‌های سفید را به مدت ۵ روز به گونه‌ای که تکان  نخورد در آب رودخانه قرار می‌دهند؛ در این صورت پارچه طبق اصطلاح بومیان، آبخور می‌شود. 

بعد از ۵ روز پارچه را بیرون آورده و خشک می‌کنند و در نهایت آن را در محلول  مخصوص فرو می‌برند تا رنگ پارچه اندکی کِرم رنگ شود. در نهایت پارچه را در ابعاد موردنظر برش داده و برای قلمکاری به استاد قلمکاری می‌سپارند.

بعد از ایجاد نقش بر روی پارچه، این پارچه‌ها دوباره به رودخانه برده می‌شود و برای تثبیت پارچه‌هایی که در آن از رنگ قرمز استفاده شده؛ باید پارچه را در محلول آب جوش پوست انار و الیزارین فرو ببرند تا رنگ ثابت شود. این مواد به تثبیت و ماندگاری رنگ پارچه کمک می‌کنند.

بنابراین همانطور که مطالعه کردید؛ علاوه بر جنس پارچه و نوع رنگ‌ها، روش  تولید سفره‌های قلمکاری شده نیز اهمیت داشته و بر کیفیت رنگ و ماندگاری آن کمک می‌کند.

شستشوی سفره قلمکاری

پارچه و سفره قلمکار

در دوره صفویه که اصفهان پایتخت ایران بود، بسیاری از لباس های مردانه و زنانه توسط قلم طراحی می شدند. پارچه قلمکار اصفهان به طور معمول از پنبه، ابریشم، کتان، کرواس، چلوار می باشد.

هر چند این روزها می یبینیم که از هنر قلم کاری در صنایع دستی و سوغات بسیاری از شهر های ایران نظیر شیراز و یزد نیز استفاده می شود. یک پارچه یا سفره قلمکاری شده می تواند هزار مدل طرح و نقش به خود بگیرد و تداعی گر مناظر زیبا و تاریخی، اشعار شاعران، داستان های کهن ادبیات فارسی، حیوانات و انواع گل و گیاه باشد.

در گذشته برای قلم زنی از رنگ گیاهی، حیوانی یا معدنی استفاده می کردند، اما امروزه به دلایل مختلف رنگ های شیمیایی جایگزین رنگ های طبیعی شده اند.

سایت خرید سفره قلمکاری

بعد از تهیه رنگ، قلمکاران باید پارچه ها را به خوبی بشویند و چند روز در داخل آب بگذارند و سپس تکان دهند تا آهار پارچه از بین برود و به اصطلاح آبخور شود و سپس نقش زدن روی پارچه را توسط قالب های چوبی آغاز کنند و بعد از نقش زدن برای خارج شدن رنگ های اضافی پارچه، مجدد آن را می شویند و بعد از خشک شدن برای تهیه لباس یا سفره قلمکار از آن استفاده می کنند.

پارچه قلمکار از صنایع دستی است که تاکنون چینی‌ها و سایر کشورها از آن کپی‌برداری نکرده و در این مسئله مصون مانده است.

شکل هندسی سفره و پارچه قلمکار

 • سفره و پارچه قلمکار گرد: پارچه قلمکاری شده می تواند به عنوان زینت برای میزی کوچک در گوشه ای از خانه استفاده شود یا هنگامی که مهمان های ویژه ای داریم، سفره قلمکارگرد می تواند جلوه زیبایی به میز غذاخوری بدهد.
 • سفره و پارچه قلمکار مربعی: پارچه مربعی قلمکاری شده روی هر میزی که قرار بگیرد، جلوه خاصی به آن میز می بخشد که در اندازه های مختلف چهارنفره، شش نفره و هشت نفره بسته به نیاز شما طراحی و تهیه می شود.
 • سفره و پارچه قلمکاری مستطیلی: پارچه قلمکاری شده مستطیلی روی میز کار یا میزی که در گوشه ای از اتاقتان قرار گرفته است می تواند تا حد زیادی حال و هوای اتاق را تغییر دهد و روح تازه ای به محیط ببخشد.
سفره و پارچه قلم کاری شده اصفهان

نام های تجاری ایرانی پارچه و سفره قلمکار

 1. سفره قلمکار زابلیان: سابقه بالایی که سفره زابلیان در میان سفره های قلمکاری شده دارد، آن را ارزشمند کرده است. سفره زیبای زابلیان دارای زمینه بته جقه با گل های پنج پر است که به صورت پشت هم وخلاف جهت هم قرار گرفته اند.
 2. سفره قلمکار عطریان: تفاوت سفره قلمکار عطریان با سایر سفره های قلمکاری شده در طرح های درشت آن است. رنگ های زیبا و طرح های سنتی که در این سفره، قلمکاری می شود جذابیت اش را دو چندان می کند.

سفره قلمکار زابلیان

زابلیان با بیش از نیم قرن سابقه در تولید پارچه‌های قلمکار سنتی اصفهان یکی از با سابقه‌ترین و معتبرترین تولیدکنندگان صنایع دستی در اصفهان می‌باشد.

با توجه به کیفیت و اصالت و اعتبار قلمکار اسپادانا (زابلیان) متاسفانه بعضی از تولیدکنندگان دیگر از نام‌های مشابه استفاده می‌کنند. برای تشخیص اصالت پارچه ها و سفره ها و رومیزی‌های قلمکار اسپادانا (زابلیان) به پشت آن‌ها نگاه کنید.

با اضافه شدن طرح‌های جدید به هنر پارچه قلمکار سبب شده تا این هنر با ابتکار طراحی‌های جدید در قالب خود هنوز جایگاه خود را حفظ کند.

طرح پارچه و سفره قلمکار

خرید آنلاین انواع سفره و پارچه قلمکار

امروزه با توجه به اینکه پارچه و سفره های چاپی جایگزین قلمکاری شده اند، سایتی که بشود انواع پارچه و سفره قلمکاری را به طور همزمان مشاهده و خریداری کرد کمتر دیده می شود. اما در این میان سایت میناکار با فروش پارچه قلمکار به صورت گسترده و ارائه قیمت های مختلفی از ارزان ترین تا گران ترین نوع پارچه و سفره ها خرید اینترنتی را برای شما آسان کرده است.

همچنین سایت میناکار اجناس دارای تخفیف را به صورت پیشنهاد ویژه برای فروش اینترنتی در سایت قرار داده است که تنها با یک کلیک می توانید زیباترین این صنایع دستی را درب منزل تحویل بگیرید و از کالای ایرانی حمایت کنید.

نقش‌های اسلیمی، بته‌های آبی و قرمز بر روی پارچه‌های سفید از قدیمی‌ترین صنایع دستی و چاپ‌های سنتی در اصفهان است که هنوز هم پرده، سفره، رومیزی، روتختی و انواع پارچه‌های قلمکار طرفداران فراوانی دارد.

نحوه شستن سفره قلمکار

در پارچه‌های قلمکار شده از آنجا که از رنگ‌ها استفاده شده است؛ شرایط شست‌وشوی آن‌ها اندکی متفاوت است تا به ساختار و طراحی پارچه آسیب وارد نشود؛ بنابراین با ما همراه باشید تا با این هنر زیبا و روش شستن سفره قلمکار آشنا شوید.

نحوه شستن سفره قلمکار تا میزان زیادی به نوع، جنس و کیفیت پارچه بستگی دارد. برخی از این پارچه‌ها از جنس پنبه و ابریشم هستند و برخی جنس‌های مصنوعی و شیمیایی دارند.

سفره‌های قلمکاری پنبه‌ای و ابریشمی در حین فرایند شست و شوی اصولی آسیب نمی‌بیند؛ اما اگر از سفره‌های با جنس پارچه معمولی استفاده شود؛ ممکن است در حین شست و شو مقداری از رنگ آن‌ها پخش شده و یا از بین برود.

علاوه بر جنس پارچه، نوع رنگ نیز بسیار مهم است و در صورتی که از رنگ‌های طبیعی و طبق اصول بالا، پارچه تولید شده باشد؛ رنگ‌های آن تثبیت شده و در فرایند شست و شو دچار مشکل نمی‌شود.

قبل از اینکه از شوینده مورد نظرتان برای تمیز کردن سفره‌های قلمکار استفاده کنید. مقداری از آن را بر روی قسمتی از آن امتحان کنید (گوشه‌ای که در دید نیست)؛ در صورتی که پارچه به آن واکنش نشان نداد؛ می‌توانید از آن برای تمیز کردن کل پارچه بهره ببرید.

برای شستن سفره قلمکار باید از آب سرد و شوینده‌های ضعیف‌تری استفاده کنید. آب گرم می‌تواند به ساختار پارچه و طرح و نقش‌های آن آسیب وارد کند؛ بنابراین سعی کنید دمای آب مورد استفاده در شست و شو سفره‌های قلمکار، کمتر از ۳۰ درجه سانتی گراد باشد.  

به طور مثال استفاده از صابون‌های ملایم یا  مایع ظرف‌شویی به مقدار خیلی کم و مخلوط کردن با آب سرد می‌تواند در شستن سفره قلمکار به شما کمک کند.

در صورتی که در قسمت‌هایی از سفره لکه‌های چرب یا مقاوم‌تری وجود دارد؛ با استفاده از یک پنبه آغشته به مقداری صابون ملایم آن قسمت را بشویید و سریع خشک کنید.

بعد از شستن سفره قلمکار بهتر است آن را بر روی سطح صاف و تمیزی پهن کنید؛ البته برای مدت زمانی طولانی این پارچه‌ها را در زیر مستقیم نور خورشید قرار ندهید.

برای جلوگیری از آسیب به نقش و نگارهای روی سفره بهتر است آن را از سمت پشتی آن در مقابل نور قرار دهید تا به‌مرور خشک شود. در این صورت چروک نمی‌شود  و بعد از خشک شدن قابل استفاده است.

کلام آخر با علاقه مندان سفره های قلم کاری شده

تنوع هنرهای دستی در ایران بسیار زیاد است؛ اما  به‌مرور توجه و علاقه مردم به آن کم شده و این هنرهای زیبا فراموش شده‌اند؛ همه ما به سهم خود می‌توانیم هنرهای دستی و تاریخ ایران را زنده نگه داریم؛ بنابراین بهتر است در خانه‌هایمان از این آثار هنری استفاده کرده و با رعایت اصول و شرایط نگهداری از آن‌ها، ارزش آن‌ها را ارج نهیم.

قلمکاری یکی از زیباترین هنرهای دستی است که  قابلیت استفاده در دکوراسیون امروزی را دارد؛ این اثر هنری به خانه شما سبک سنتی می‌بخشد و شما می‌توانید از مدل‌های مختلفی مانند سفره، سجاده با پارچه‌های قلمکاری شده استفاده نمایید.

شما می‌توانید با خرید سفره‌های قلم کاری شده این هنر زیبا را در خانه خود به کار ببرید. البته نگهداری و مراقبت از این آثار هنری نیز بسیار اهمیت دارد و قبل از شست و شو بهتر است در زمینه نظافت و  نگهداری آن اطلاعات کاملی به دست بیاورید. امیدواریم  مطالب این مقاله برای شما مفید و کاربردی باشد.

One thought on “خرید اینترنتی سفره قلمکار ممتاز اثر زابلیان از فروشگاه آنلاین میناکار

 1. مریم میگوید:

  سفره و پارچه قلمکار را تاکنون چینی‌ها کپی‌برداری نکرده اند جالب بود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *